Bölgesel İncelme

Bölgesel zayıflama vücut tiplerine göre değişiklik gösterir. Bunları sırasıyla inceleyelim:

Kalça ve Yan Kiloları: Bu tip kilolarda kalça ve yanlarda fazlalıklar olduğu görülür. Ortalama 4-9 kg arasında kilo fazlalıkları vardır.

Tedavi: Lipoz tedavisi bu tip kilolar için uygun tedavi yöntemidir.

Göbek, Üstü ve Yan Kiloları: Bu tip kilolarda göbek, göbek üstü ve yanlara doğru yağlanmalar görülür. Erkeklerde bayanlara göre görülme oranı daha yüksektir. Bacaklarda bir kilo belirtisi yoktur. Kortizon etkili hormonlar, genetik bu tip yağlanmalara sebep olmaktadır. Dikkat edilmesi gereken yağlanmanın damar sertliği, yüksek tansiyon ve kalp damar hastalığı riskini yükseltmektedir. Bu nedenle de diyet programlarının dikkatli ve kolesterolü düzenleyici nitelikte olması gerekir.

Tedavi: Akupunktur ve mezoterapi ve bazı durumlarda lipoliz tedavileri uygun tedavi yöntemleridir.

 

Alt Taraf Yaygın Kiloları: Kilolar uyluklardan ayak bileklerine kadar yaygındır. Ortalama 5-10 kilo arası fazlalıkları olabilir. Diğer kilo tiplerinden ayıran özelliği ise ayak bilekleri ve diz arası bölgede kalınlık, şişlik veya hidrolipodistrofi bulunmasıdır. Bu kilonun dezavantajlarından biri de zayıflama ve incelme programlarına az yanıt vermektedir. Orta yaşlar veya ileri yaşlarda daha sık görülmekte ve de genç yaşlarda da görülmektedir.

Tedavi: Mikroenjeksiyon tedavileri ile mezoterapi ve bazen uygun lenf drenaj programlarını içeren vakum refleksoterapi tedavileri uygun tedavi yöntemleridir.

Yanlardan Diz ve Koltukaltı ve Göbek Kiloları: Bu tp kilolara sahip kişilerin çoğu omurga duruş bozukluğuna (hiperlordoz) sahiptir. Bu kişilerde selülitler(hidrolipodistrofi) fazladır. Bunu daha iyi anlayabilmek için cildi daha ayrıntılı inceleyelim:

Cildin en üst tabakası ‘Epidermis’ dir. Epidermis altındaki katman olan ‘Dermis’ katmanı ise 4 mm. kalınlığındadır. Bu katman cildin yenilenmesi veya kırışmasından sorumlu olan fibroblast hücreleri bu katmandadır. Daha alt katmanda ise yağ dokusunun yoğun olduğu cilt altı(subkutan) dokusu vardır. Selülit problemi bu yağ dokusunun hastalığıdır. Hormonal dengesizliklerde hücreler arası sıvı üretiminde önemli ölçüde değişiklikler oluşur. Bu da yağ hücrelerinin işleyişini bozar ve aşırı yağ üretimi demektir. Böylece yağ hücrelerinin aşırı yağ içerikleri ile şiştiklerinde”portakal kabuğu” dediğimiz görüntü oluşur.

Tedavi: Mikroenjeksiyon tedavileri, mezoterapi, uygun ve etkin tedavidir. Üç farklı tip dolaşımsal bozukluk olduğu için her birine ayrı ilaçların uygulaması olmalıdır. Ayrıca bu kombinasyona yağ yakımını hızlandırıcı ilaçlar ilave etmek gerekir. Akupunktur ve diyet düzelenlemeleri, vakum fefleksoterapi tedavisi, ses ötesi dalgalar, oksijen kapsülü uygun tedavi yöntemleridir.

Kalça ve Yan Kiloları Selülitleri: Bu tipin görünüş ve özelliği kalça ve yan kilolarına benzer. Farkı ise selülit ve lipodistrofilerin fazlalığıdır.

Tedavi: Öncelikli tedavi mezoterapidir. Buna ek olarak sonolipoliz (ses dalgaları), refleksoterapi, vakum masajı yardımcı yöntemler olarak uygulanabilir. Akupunktur ve elektro lipoliz tedavisi de bu tiplerde oldukça etkilidir.

Menapoz Tipi Selülitleri: Karın, iç bacak ve yan kiloları mevcuttur. Menapoz döneminde vücutta oldukça farklı değişiklikler olur. Bunlardan biri bacak içlerinde oluşan yumuşak selülitlerdir. Bu dönemin vermiş olduğu bir başka özellik ise karında ikinci bir göbek oluşumudur. Ayrıca dişilik hormaonları da azaldığı için tedavi olarak hormon replasmanı yapılır. Baş bölgesi ateş basmaları, yüz kızarmaları sıkıntı hissi, uykusuzluk şikayetleri oldukça yoğundur.

Tedavi: Akupunktur, yumuşak selülitlerde mikro enjeksiyon, elektrolifting, refleksoterapi vakum masajı yöntemleri, mezoterapi uygun tedavi yöntemleridir. Yiyeceklerde ise beyaz et, az yağlı yoğurt ve süt alınmalı.

en_USEnglish