PRP Nedir?

PRP uygulaması (platelet-rich plasma – trombosit zengini plazma) vücuda enjeksiyon yoluyla trombosit açısından zengin plazma verilme işlemidir. Hastanın vücudundan alınan kana santrifüj uygulanır, böylece trombosit zengini plazma (PRP) elde edilir. PRP daha sonra hastaya enjekte edilir. PRP, vücutta iyileşmeyi sağlayan doğal ve etkili bir yoldur. Lokalize bir etkiye sahiptir, yani yaralanmış veya kronik ağrı yaşayan bölgeye verilmesi gerekir. PRP tedavisi yaptıranlar çok daha hızlı bir şekilde iyileşme sürecine girer. Üstelik bu, tamamen doğal ve güvenli bir şekilde gerçekleşir. PRP fiyatları ile de hastalar için cazip özellikler barındırır. Birçok medikal uygulamanın ard arda yapılmasının yerine hızlı iyileşme sağlayan PRP diz tedavisi, saç tedavisi ve daha birçok alanda avantajlıdır.

PRP Tedavisi Nedir?

PRP faydaları sayesinde her yıl daha çok insanın tercih ettiği bir işlemdir. Onu bu kadar etkili kılan temel bileşen trombositlerdir. Trombositler vücudunuzda birkaç önemli rol oynar. En önemlisi, bir yaralanma bölgesinden eski, hasarlı hücreleri çıkarırken yeni hücrelerin büyümesini sağlamalarıdır. PRP, vücudunuzun iyileşme süreçlerini kontrol etmemizi, hızlandırmamızı ve daha hızlı ayağa kalkmanızı sağlar. Adından da anlaşılacağı gibi, trombosit açısından zengin plazma, yüksek trombosit konsantrasyonuna sahip bir plazma hacmidir. PRP üretmek için doktorunuz kolunuzdaki bir damardan az miktarda kan alacaktır. Daha sonra santrifüj işlemine geçilir. Makine trombositleri ve bir miktar plazmayı sifonlar. İşlem trombosit konsantrasyonu hedef miktara ulaşıncaya kadar tekrar edilir. Bu, tedaviden tedaviye değişebilir. Tüm üretim süreci yaklaşık 15 dakika sürer.

PRP Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

PRP kiti, bir kişiden alınan kanın alınması, depolanması, kanın özel santrifüjlenmesi ve aynı kişiye geri verilmesi için gerekli malzemelerden oluşur. Her branş için özel olarak geliştirilmiş çok çeşitli yeni nesil PRP kitleri mevcuttur. PRP uygulaması sırasında yüksek kaliteli kit kullanılmalıdır. Piyasada satılan bazı PRP kitlerinde, kanın vücuttan ayrıldığında pıhtılaşmasını önlemek için sodyum sitrat gibi oldukça zararlı maddeler eklenir. PRP kiti tıbbi bir üründür ve sadece kalifiye personel tarafından kullanılmalıdır. PRP kitini kullanarak işlemi kendi başınıza gerçekleştiremezsiniz. PRP tedavisinde önemli olan kişiden alınan kanın pıhtılaşmadan, bozulmadan ve içindeki proteinler çökelmeden kullanılmasıdır. Doğru PRP kitlerinin seçilmesi, hangi PRP kitinin hangi tedavide kullanılacağı ve hijyen uygulamasının başarısı açısından oldukça önemlidir.

PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kişinin kendi kanından elde edilen PRP, cilt altına küçük miktarlarda enjekte edilerek uygulanır. Böylece, miktarı kan dolaşımıyla taşınabilecek miktardan çok daha fazla olan trombositler onarılması gereken bölgeye ulaştırılarak hızlı bir yenilenme sağlanır. PRP uygulaması ile uygulama yapılan yerdeki kolajen yapısı güçlendirilir. İşlemin ilk adımı, yukarıda anlatılan adımları takip ederek trombositleri ve plazmayı kanınızdan ayırmaktır. Bu tamamlandıktan sonra, PRP bir şırıngaya çekilir ve bölge enjeksiyon için hazırlanır. Tedaviye öncesi günlerde sağlıklı beslenme tavsiye edilir çünkü bu, plazmanızın en yüksek kalitede olmasını sağlayacaktır. Vücudunuz plazmasını kabaca her üç günde bir yeniler, bu nedenle tedaviden önceki bu süre boyunca sağlıklı beslenmeye çalışmalısınız. Problemin niteliğine bağlı olarak küçük enjeksiyonlarla birkaç bölgeye PRP uygulaması yapılabilir. Daha derin enjeksiyonlar için, işlemi daha rahat hale getirmek için önce bir anestezi iğnesi yapılabilir. Genel olarak, bir saatten daha kısa sürede PRP uygulaması tamamlanır. Genetik, çevresel, yaşa bağlı, strese dayalı, alkol ve sigaraya bağlı faktörler metabolizmayı olumsuz etkiler ve hücre yenilenmesini yavaşlatır. PRP, uygulandığı dokuda üretimin artmasına ve rejenerasyon etkisine neden olur. Trombositlerinin onarıcı etkileri vardır. PRP tedavisinin temel olarak amacı yenilenmedir. Böylece daha sıkı ve parlak bir cilt, azalmış sarkma, azalmış kırışıklıklar, daha açık cilt lekeleri ve azalmış izler gözlemlenir.